CBT

אומרים שהחיים הם 10% הסיטואציה שמתרחשת, ו-90% הפרשנות שאנו נותנים לסיטואציה.

משפט זה מסכם בצורה יפה מהו טיפול CBT.

טיפול CBT מבוסס על ההנחה כי מחשבות, רגשות, תחושות פיזיולוגיות והתנהגויות קשורים זה בזה. אחת מהנחות הטיפול היא כי במקרים רבים מצוקה נגרמת לא בגלל האירועים שאנחנו חווים, אלא בגלל המשמעות והפרשנות השלילית שאנו נותנים לאותם אירועים.

דפוסי חשיבה שליליים מקשים עלינו לראות כי חלק מדרכי ההתמודדות בהן אנחנו משתמשים לפתרון בעיות, אינן תורמות לשיפור המצב ולעיתים אף מחזקות את המצוקה שאנו חווים.

טיפול הכרתי (קוגניטיבי) התנהגותי – Cognitive Behavioral Therapy – הוא טיפול פסיכולוגי קצר מועד, הנותן מענה מקצועי ויעיל למגוון בעיות תוך זמן קצר יחסית. בבסיס השיטה ניצבת גישת “כאן ועכשיו”, זאת בניגוד לשיטות טיפול אחרות המתרכזות בעבר. בצורה כזו ניתן לנתח דפוסי חשיבה שגויים, שיוצרים בעיות נפשיות כגון דיכאון, חרדה, OCD, הפרעות אכילה, התמכרויות ועוד.

טיפול CBT משלב רעיונות ותהליכי טיפול הן מהגישה ההתנהגותית – שינוי דפוסי התנהגות לא יעילים – והן מהגישה הקוגניטיבית, שרואה בדפוסי חשיבה מעוותים כמקור להתנהגות הבעייתית. לפיכך, CBT פועל תחת ההנחה שכל אחד ואחת מגיבים אחרת למציאות, בהתאם לפירוש מסוים שהם נותנים לה. כדי ליצור את השינוי הרצוי יש להכיר בתפישת המציאות השגויה ולשנות אותה באמצעות למידה.

מחקרים מייחסים ל-CBT בין 50 ל-75 אחוזי הצלחה. בשילוב טיפול תרופתי יחד עם הטיפול הפסיכולוגי, ניתן להגיע להצלחה מלאה.

אז באיזה היבטים שיטת CBT הכי יעילה?

 • דיכאון
 • חרדות ופוביות
 • הפרעה פוסט טראומטית
 • הפרעת אישיות
 • הפרעות אכילה

מה ההבדל בין CBT לעומת טיפול פסיכודינמי / פסיכותרפי?

הגישה הפסיכודינמית, השאובה מתפישתו של פרויד, מבוססת על שיחות מעמיקות בין המטפל למטופל וכן בנבירה באירועי העבר. שיטת CBT, לעומת זאת, מבוססת על כאן ועכשיו וכן על סט משימות הניתנות למטופל בכל פעם.

הבדל נוסף טמון בפרק הזמן האפקטיבי לטיפול בבעיה. בעוד שטיפולים נפשיים על בסיס פסיכודינמיקה יכולים להימשך חודשים ואף שנים (אפשר לפרנס פסיכולוג לכל החיים), טיפולי CBT נמשכים בדרך כלל כ-8 עד 16 מפגשים בממוצע. אם יש צורך, תמיד ניתן להוסיף מספר מפגשים לרענון וחיזוק החומר הנלמד.

ואכן, המטופלים לומדים במהלך הטיפול. הם לומדים לזהות את דפוסי ההתנהגות ו/או החשיבה שגרמו לבעיה, ואחר כך לומדים ליצור דפוסי התנהגות ו/או חשיבה חדשים שיובילו לטיפול אפקטיבי בבעיה.

שיטות הטיפול הנהוגות ב-CBT

כמו כל מתודה פסיכולוגית סדורה, גם לטיפול קוגניטיבי התנהגותי יש מספר שיטות המסייעות לקבלת התוצאות הרצויות. הנה השיטות העיקריות הנהוגות בטיפול CBT:

הקהיה שיטתית של רגישות – שיטה המשלבת בין התניה התנהגותית לחוקים קוגניטיביים ספציפיים, ומשמשת בעיקר לטיפול בחרדות ובפוביות. מכיוון שלפי הגישה ההתנהגותית חרדה נוצרת בתהליך של התניה, הטיפול יוצר התניה חדשה והפוכה מול הגירוי. הקהיה שיטתית נעשית בדרך כלל בשלושה שלבים – הכנת רשימת גירויים מעוררי פחד ודירוגם; הגעה למצב של רגיעה באמצעות הרפיה או היפנוזה; שילוב בין מצב הרגיעה לגירויים מעוררי הפחד (בהתחלה בדמיון ולבסוף גם במציאות).

חשיפה הדרגתית – נהוגה בעיקר כשיטת טיפול בהפרעות חרדה, באמצעות חוויית הסיטואציה המפחידה שממנה מנסים להימנע. בהתחלה מדובר בחשיפה באמצעות דמיון מודרך ולבסוף מגיעים אל שלב החשיפה במציאות. תוך כדי התהליך המטופל לא רק מתרגל לגירוי שמעורר בו פחד, אלא לומד אודותיו מידע חדש שמערער את אמונותיו הקודמות.

הבניה קוגניטיבית – בחינת אירועים בחיי המטופל ואתגור המחשבות שעלו במהלכם, זאת באמצעות דיאלוג סוקראטי שמנפץ את ההבניות השגויות אחת-אחת. המטופל לומד לזהות ולהעריך מחשבות אוטומטיות בלתי מסתגלות, שגורמות לו להגיע למצב הבעייתי, ובהמשך להפחית את עוצמת הרגשות המלוות את האירוע. בסיום מוצעות תגובות רציונליות כחלופה.

רגע לפני שאתם ממשיכים

אם יש לכם או לבן משפחתכם צורך לדבר, לשתף, לפרוק, לפתור ולטפל – אנחנו כאן.
שיחות ווידאו אונליין עם מטפלים מקצועיים המותאמים לכם אישית.
תיאום מהיר לטיפול – קל, פשוט, נוח ומתקדם.

סדרות טיפולי האונליין שלנו

קצר וממוקד

349
לטיפול

הסידרה כוללת

 • 8 טיפולים
 • משך כל טיפול הינו 45 דקות
 • שיחות אונליין עם המטפל/ת
ספרו לי עוד
ההמלצה שלנו !

באתי לשנות

329
לטיפול

הסידרה כוללת

 • 12 טיפולים
 • משך כל טיפול הינו 45 דקות
 • שיחות אונליין עם המטפל/ת
ספרו לי עוד

מקיף ויסודי

299
לטיפול

הסידרה כוללת

 • 16 טיפולים
 • משך כל טיפול הינו 45 דקות
 • שיחות אונליין עם המטפל/ת
ספרו לי עוד

רגע לפני שנתחיל, הרשמו ליעוץ ואבחון התאמת טיפול

מטרת האבחון היא להכיר ולהתאים לך את המטפל ותוכנית הטיפול הנכונים ביותר עבורך

טיפולים נוספים

סידרת קצר וממוקד

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

סידרת באתי לשנות

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

סידרת מקיף ויסודי

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

הצטרפו לקבוצת טיפול

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

הצטרפו אלינו

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם