איך לשמור על הנפש הרכה של ילדינו

ילדים נבדלים ממבוגרים, בין היתר, ברמת החוסן הנפשי שלהם, וכן במשאבים העומדים לרשותם להתמודדות עם אירועי חיים. תפקידנו כהורים, קרובי משפחה, מחנכים ומטפלים הוא לשמור על נפשם הרכה של הילדים מפני פגיעה, ובמקביל להכין אותם עד כמה שאפשר לקראת חייהם כבוגרים.

מחקר שבוצע בשנות ה-90 של המאה ה-20 מצא קשר בין טראומות ילדות למצב בריאותי ירוד בגיל מבוגר (Adverse Childhood Experiences). המחקר קושר בין חוויות ילדות שליליות ובין סיכון מוגבר לדיכאון, מחלות לב, סרטן ואף התאבדות. מעל שני שליש ממשתתפי המחקר העידו כי חוו לפחות טראומת ילדות אחת במהלך ילדותם ו/או נעוריהם, וקצת מעל 12% חוו לפחות 4 סוגים של טראומות ילדות.

המחקר גילה כי אצל ילדים הסובלים מטראומה מתמשכת, תגובת “הילחם או ברח” נשחקת מרוב שימוש. בסופו של דבר המערכת הזו – ששולטת על כמה חלקים במוח ובגוף – גורמת לפגיעה בבריאות (בעיקר במערכת החיסון, במערכת ההורמונלית וכן ביכולת הקריאה והשכפול של החומר הגנטי בגוף).

מעבר לעובדה הברורה והמובנת מאליה שכל הורה שומר מכל משמר על היקר לו ביותר, יש כמה דברים שניתן לעשות בצורה פרואקטיבית.

עודדו את הילדים לדבר על רגשות / מה עובר עליהם

ילדים שקשה להם להתבטא מילולית, יבטאו את תחושותיהם בצורה פיזית – צעקות, בכי, זריקת חפצים, הסתגרות ועוד. כדי לעודד אותם לזהות רגשות ותחושות ולדבר עליהם, עלינו לדובב אותם בצורה עקיפה: “אתה מתוסכל כי הצעצוע נשבר? אביא לך חדש”; “את מקנאה כי אחיך קיבל צעצוע חדש? בוא נשחק כולנו יחד”… וכן הלאה.

כמו כן מומלץ לשאול את הילדים אודות ספרים שקראתם, סרטים שצפיתם בהם ואירועים שהם חוו – “איך לדעתך נועה מרגישה בלי המשחק שלה?”; “איך אפשר לעזור לה?” וכן הלאה. כך תסבירו גם מדוע אתם כועסים או מאוכזבים בשל דבר שקרה, כדי שהילד יוכל לזהות את הרגש ולהתמודד איתו.

אם דיבורים פחות עוזרים בשל גיל צעיר מדי או סיבה אחרת, עודדו את הילדים לצייר במקום. בקשו מהם לצייר את המשפחה, את הגננת והילדים בגן וכן הלאה; כך תוכלו לקבל הצצה כלשהי לצורה בה הם רואים את האנשים הכי קרובים אליהם באופן יומיומי.

למדו את הילדים מה מותר באמצעות חיזוקים חיוביים

דווקא כאשר הכול בסדר, זה בדיוק הזמן לחזק התנהגויות חיוביות אצל הילד. בצורה כזו נלמד אותם מה אנחנו רוצים שיקרה, במקום לצעוק ולכעוס כאשר קורה משהו שאנחנו לא רוצים שיקרה. לדוגמה – הילד הלך לישון לבד בזמן המיועד? הכינו לו ארוחת בוקר ביום המחרת וידעו אותו אודות הסיבה.

אפשר למשוך יותר זבובים עם דבש מאשר עם חומץ, אומר המשפט הידוע. בצורה כזו הילד ילמד מניסיון ישיר מה מותר וכדאי לעשות, ובכך יקטנו סיכוייו להיות מעורב באירוע שעלול לפגוע בו בסופו של דבר.

למדו את הילדים ממה להתרחק

לא פחות חשוב מהצד החיובי של הדברים, הוא ללמד את הילדים לזהות גם צדדים אחרים במציאות. דברו איתם על איך לזהות אנשים זרים ברחוב או ליד הגן / בית הספר (אם זה לא אימא או אבא או אחד מבני המשפחה – להתרחק); איך להגיד לא למישהו זר שמציע להם משהו; כיצד לחפש ברחוב אימא עם ילדים או שוטר כדי לקבל עזרה; לצעוק ולשבור חפצים אם אין ברירה ועוד.

איך מזהים ילד שצריך עזרה, טיפול או התערבות כלשהי?

שינוי חריג בהתנהגות הרגילה; שינוי בהרגלי אכילה או שינה; הסתגרות בבית; התפרצויות זעם ועוד.

אפשרויות הטיפול בילדים כוללות מגוון צורות, בהתאם לסוג הבעיה ולגיל הילד: החל מהטיפולים הקונבנציונליים (טיפול רגשי, CBT, טיפול פסיכודינמי) וכלה בטיפולים נלווים כגון טיפול באמנויות, הדרכת הורים ועוד.

ת.ל.מ דיגיטל מציע להורים מגוון אפשרויות טיפול, תמיכה וסיוע בילדים. ניתן להירשם לטיפולים אונליין ולקבוצות תמיכה, וכן לקבל הדרכת הורים מקיפה להתמודדות ולטיפול במצבים שונים. בחרו את הטיפול המתאים ואנחנו נעשה את השאר.

כדאי לדעת

טיפים להתמודדות כעם קשיים רגשיים בחגים מכירים את המיתוס על ערב החג המופלא? הוא די דומה למיתוס של המשפחה המושלמת. לרוב אין כאלה ואין כאלה.... בכל המשפחות (טוב, כמעט) רבים, מקנאים, עוקצים, או סתם מתרחקים.  אז נכון, החג לא תמיד…

לא תמיד החיים שלנו תותים. רוב הסיכויים שכל אחד מאיתנו יחווה זמנים קשים במהלך החיים שיגרמו ללחץ נפשי ומצוקה כזאת או אחרת. הגורמים, משך התקופה וההשפעה עלינו שונים ומגוונים. המצוקה יכולה להיגרם מאירוע חד פעמי או כתוצאה מתקופה ממושכת; מגורם…

בעבר היו קיימות סטיגמות רבות על אנשים שהולכים לטיפול פסיכולוגי, אך למזלנו כל הדעות הקדומות הללו חלפו מן העולם, ובצדק. טיפול פסיכולוגי הפך למצרך פופולרי ושכיח בקרב אנשים שונים באוכלוסיה והוא משפר את חייהם של רבים באופן ניכר. הפרקטיקות הטיפוליות…

חרדה היא אחד מהסימפטומים הנפשיים הנפוצים ביותר בימינו. יש רגעים יומיומיים שבהם טבעי מאוד לחוות חרדה, כמו לפני מבחן גדול או אירוע משמעותי כגון חתונה, אבל לעיתים החרדות יכולות להשתלט עלינו גם במגוון סיטואציות אחרות ולמנוע מאיתנו חיי שגרה שלווים.…

להיות הורה זה לא תפקיד קל. זה לא הגיע עם ספר הדרכה ולא בוצעה לנו חפיפה. כולנו רוצים שלילדים שלנו יהיו את החיים הטובים ביותר שניתן לאפשר להם, אבל לא תמיד אנחנו מצליחים לעזור להם בקשיים אליהם הם נקלעים. מצב…

מתי צריכה נורמלית של טכנולוגיה הופכת להתמכרות למסכים? התמכרות מוגדרת כ-"להיטות יתרה ולא נשלטת" (מטעם מילון אוקספורד). כפי שניתן לראות, מדובר בהגדרה רחבה שיכולה לכלול מגוון עצום של התנהגויות. על פי רוב, ההתנהגות שעלולה להיות ממכרת מתחילה כדרך להקל על…

מדוע ילד שסומן בלידה כבת מכריז יום אחד על עצמו כעל בן? האם זו אופנה או שיגעון חולף? ובכן, ממש לא! יתכן שמדובר בתחושה פנימית חזקה ומתמשכת, ואולי אף בדיספוריה מגדרית (Gender dysphoria) – מצב של אי נחת או מצוקה…

אנחנו חיים בשגרה לא שגרתית ומתמודדים עם אירועים ביטחוניים ומלחיצים. אבל מה עושים כשגם אנחנו, ההורים, חרדים?

מהם הקשיים שילדים חווים כשהוריהם מתגרשים והמשפחה "מתפרקת" וכיצד אפשר לסייע להם לצלוח את משבר?

התקף חרדה הוא אירוע מבהיל ופתאומי שלא תמיד ברור וידוע מה גרם לו. למרבה המזל יש טיפולים רבים, פסיכולוגיים ותרופתיים, למניעתו.

סידרת מקיף ויסודי

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

סידרת באתי לשנות

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

הצטרפו לקבוצת טיפול

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

הצטרפו אלינו

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

סידרת קצר וממוקד

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם